V Brne dominoval Dávid Nemček

V Brne dominoval Dávid Nemček

11.09.2020

Po parádnom prvom kole na Slovakia Ringu v rámci VCSR sa Inter Cars MX-5 Cup presunul na Automotodrom Brno a v rámci akcie Masaryk Racing Days pokračovali tvrdé boje v skrátenej sezóne 2020.

Prvý septembrový víkend (4.- 6.9.20) sa v brnenskom paddocku zišiel rovnaký počet pretekárov ako v prvom kole na Slovakia Ringu a na trati sme mali opäť možnosť sledovať súboje dvanástich kúskov našich "enáčiek". Mierne sa zmenilo osadenstvo v tíme ARC Bratislava, kde dvojicu Dávid Nemček, Michaela Dorčíková tentoraz nedopĺňali Matěj Kácovský a Miroslav Horňák, ale okruhový navrátilec Ondrej Fekete. No azda najviac rezonujúcou zmenou v štartovom poli bol návrat dvojnásobného šampióna MX-5 Cup Lukáša Koníka, ktorý sa za volant MX-5ky vrátil vo farbách RS-teamu a doplnil tak dvojicu Simon Sikhart a Peter Nemsila.

V úvodnom kole na Slovakia Ringu sa najviac darilo Dávidovi Nemčekovi a Janovi Filipovi, ktorí si rozdelili víťazstvá z prvých a druhých pretekov a do Brna tak prichádzali v úlohe favoritov. Do bojov o prvé priečky sa však chystali prehovoriť aj ďalší jazdci, ako napríklad Michaela Dorčíková alebo Simon Sikhart, ktorí sa v prvom kole taktiež dostali na pódium. Poďme sa spolu pozrieť, ako to nakoniec v Brne všetko prebiehalo.

V prvej kvalifikácii doslova lietal Dávid Nemček, ktorý časom 2:38.075 nedal nikomu šancu a získal tak pole-position do prvých pretekov. Na radosť tímu ARC Bratislava, prvú radu na štartovom rošte doplnila Dávidova tímová kolegyňa Michaela Dorčíková. Štart prvých pretekov prebehol v poriadku a v uvodných kolách sa na čele utvorila silná skupina Nemček, Filip, Dorčíková, Sikhart a Nemsila. Po chvíľke sa začal na čele vzďaľovať Dávid Nemček a dopredu sa predieral aj Peter Nemsila, ktorý sa postupne dostal na druhé miesto. Za Petrom sa však v tesnej blízkosti držali Jan Filip, Michaela Dorčíková a s menším odstupom aj Simon Sikhart. Ako sa blížil koniec prvých pretekov, súboje sa začali priostrovať. V nájazde do T1 predviedol príliš optimistický útok Nemsila a po kontakte s Dorčíkovou skončil v polovičných hodinách. Nemsilu v boji o druhé miesto rýchlo nahradil Sikhart a dramatické súboje pokračovali ďalej. Na čele si všetko s veľkým náskokom ustrážil Dávid Nemček a získal tak svoje druhé víťazstvo v aktuálnej sezóne, za ním sa však bojovalo až do posledných metrov a druhé miesto tesne uchmatol Jan Filip, tretí skončil Simon Sikhart. V strede poľa a na chvoste sa po celý čas taktiež srdnato bojovalo a miestami až tak, že sa niektorým po pretekoch až točila hlava. Ostré lakte sa vystrkovali v súbojoch Ondreja Feketeho s Paľom Jajcayom a neskôr aj s Paľom Cireňom. Veľkú smolu v prvej jazde mal navrátilec do kolotoča MX-5 Cup Lukáš Koník, ktorého trápila porucha palivového čerpadla a taktiež aj Vlastimil Žatka, ktorému odišli brzdy.

Druhá kvalifikácia sa uskutočnila po daždi a preto sa jazdci museli popasovať s mierne mokrou traťou. Vôbec to však nerozhodilo Dávida Nemčeka a Michaelu Dorčíkovú, ktorí opäť obsadili prvú radu do druhých pretekov. Zmiešané podmienky v kvalifikácii veľmi dobre sadli Jurajovi Kornhauserovi, ktorý získal perfektné štvrté miesto na štarte. Samotné druhé preteky prebiehali už na vyschutnej trati a od úvodu bolo opäť na čo pozerať. Štart sa najlepšie podaril Filipovi, ktorý sa chvíľu držal na prvej pozícii. Neskôr na krátko viedla druhé preteky aj Dorčíková, no postupne sa do čela dostal Dávid Nemček a opäť sa mu podarilo od svojich prenasledovateľov utrhnúť. Za Nemčekom sa po niekoľkých kolách osamostatnil jeho najsilnejší súper Jan Filip a najväčšiu pozornosť si v neskoršej fáze druhých pretekov vyslúžila dvojica Michaela Dorčíková a Simon Sikhart. Táto dvojica bojovala o posledné pódiové umiestnenie až do poslednej zákruty a po tvrdých súbojoch, ktoré boli miestami na hranici fair-play nakoniec tretie miesto uhájila Michaela Dorčíková a dosiahla tak na svoje druhé pódium v tejto sezóne. Fanúšikov na tribúnach v závere zaujal ešte súboj o šieste miesto medzi Nemsilom a Jajcayom, ktorý sa rozhodoval až na cieľovej rovinke.

Dianie 2. kola MX-5 Cup mapuje ďalší skvelý video report z dielne volant.tv - https://youtu.be/A-wMhR0-T9k

Po dvoch kolách Inter Cars MX-5 Cup 2020 môžeme konštatovať, že najlepšiu formu má momentálne Dávid Nemček, ktorý zatiaľ nenašiel premožitela v kvalifikácii a po štyroch pretekoch má bilanciu tri víťazstvá a jedno druhé miesto. Na krk mu však všade dýcha Jan Filip, ktorý bude chcieť určite ešte poriadne zabojovať o pohár pre celkového víťaza a posledné slovo ešte nepovedali ani Simon Sikhart a Michaela Dorčíková. Za očakávaním v tejto krátkej sezóne zatiaľ zaostáva obhajca celkového prvenstvá z minulej sezóny Peter Nemsila. Podarí sa mu vrátiť sa na pódium v posledných pretekoch sezóny na Hungaroringu? Kto bude nakoniec novým šampiónom Inter Cars MX-5 Cup? Ak nám to situácia okolo pandémie COVID-19 neprekazí, tak odpovede na všetky otázky dostaneme vo finálovom kole 23. - 25. októbra na Hungaroringu.


Foto: Jakub Rovný

Video: Peter Šturdík

comments powered by Disqus
Racing shop Motul Zestino MM Racing