Rozhovor s Drahomírom Osvaldom

Rozhovor s Drahomírom Osvaldom

03.03.2020

Prinášame vám prvý krátky rozhovor zo série rozhovorov s aktuálnymi a bývalými pretekármi Inter Cars MX-5 Cup. Na naše otázky odpovedal najskúsenejší a najvernejší pretekár MX-5 Cup Drahomír Osvald, ktorý preteká v MX-5 Cupe už od vzniku samotného seriálu a ktorý sa týchto dňoch pripravuje už na svoju 6 sezónu.

Vedel  by si nám napísať niečo o sebe? Vek, povolanie a ako najradšej tráviš voľný čas?
Ahojte, volám sa Drahomír Osvald. To, čo ma živí je programovanie a vývoj softvéru. Vďaka práci sa môžem venovať motoršportu, ktorému venujem veľa voľného času. Keď nejazdím na okruhu, tak som na slalome.

Čo ťa priviedlo k okruhovému motoršportu?
Môj prvý kontakt s okruhom bol úplne prvý Racing Wheels Day na Slovakia Ringu. Slovakia Ring potom začal organizovať Time Attack, kde som pravidelne štartoval. Vnímal som absenciu amatérskych pretekov na okruhoch, ale to sa podarilo zmeniť asi pred šiestimi rokmi prostredníctvom skutočných pretekov v rámci Slovenského okruhového pohára.

Pochváľ sa svojou motoristickou kariérou. Ktorý úspech si najviac ceníš?
Celé to začalo v roku 2009, keď som si vyskúšal prvý autoslalom. Neskôr som pridal amatérske kopce a Time Attack. Potom prišla možnosť skúsiť okruhy a Slovenský okruhový pohár. Popri tom som ešte nejaký čas venoval halovým motokáram. A úspech ktorý si najviac cením? To nie je také jednoduché, ale asi prvé miesto v Time Attacku, kde sa mi podarilo s Mazdou  RX-8 poraziť Lotusy Elise.

Motoršport je tímový šport. Chcel by si vyzdvihnúť nejakých ľudí, ktorí ti v tvojej kariére najviac pomohli?
Veľká vďaka patrí mojim rodičom. Musím spomenúť partnerov Brzdi.sk, Skid Nation, Topspeed.sk, Krajčírstvo Edita Huňavá, ktorí podporujú moju snahu v Inter Cars MX-5 Cupe. Nesmiem zabudnúť ani na Rolanda Sikharta, vďaka ktorému som sa ocitol na okruhoch.

Napíš nám zopár slov o tvojich súperoch.  Kto bol v tvojej kariére najsilnejším súperom? Zažil si aj nejakú rivalitu?
Rivalitu na trati zažívam počas každých pretekov, mimo trate sa súperi menia na kamarátov.

Ktorý pretekársky okruh máš najradšej a ktorý pre zmenu najviac neznášaš? Skús opísať prečo?
Najradšej mám Pannonia Ring, je to technická trať, ktorá sedí MX-5ke a nepotrebuje enormné množstvo koní, aby človek vnímal tú rýchlosť. Že by som neznášal nejaký okruh sa nedá povedať, ale čo sa týka podujatia, tak v poslednom čase mám smolu na Veľkej Cene Slovenska, kde som v minulej sezóne rozbil diferenciál a odtrhol výfuk, či rok predtým mal kolíziu s Danom Danglom.

Dodržiavaš v deň pretekov nejaké svoje osvedčené rituály?
Jediný nazvime to rituál je kontrola zámkov na kapote.

Aké sú tvoje očakávania pred blížiacou sa novou sezónou? S akými ambíciami do nej vstupuješ?
V prvom rade si chcem užiť pretekanie a súboje na trati. Teším sa aj na nové trate, kde som doteraz neštartoval. Pokúsim sa o čo najlepšie výsledky, uvidíme ako to dopadne.

Máš ešte nejaký nesplnený motoršportový sen?
Mojim snom bolo pretekať, momentálne teda žijem svoj sen. Vďaka Inter Cars MX-5 Cupu mám možnosť jazdiť na okruhoch, ktoré som kedysi videl len v televízii. Vtedy by mi ani vo sne nenapadlo, že raz na týchto tratiach budem stáť na štarte. Uvidíme čo prinesie budúcnosť, rád by som si však vyskúšal formulu, či pretekárske auto s Wanklom, pretože tých 10000 otáčok je ozaj návykových.

Na záver, čo ťa na automobilovom pretekaní najviac baví?
Motoršport je niečo, čomu keď človek prepadne už nie je cesty späť. Či už sú to okruhy, slalom, kopce alebo motokáry, či iná disciplína. Stále posúvate limity, snažíte sa byt čoraz rýchlejší, niekedy sa to podarí, inokedy nie. To je na tom to pekné a to čo ma baví.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a želáme veľa šťastia v novej sezóne.
Aj ja ďakujem za rozhovor.

comments powered by Disqus
Racing shop Motul Zestino MM Racing