Pannonia-Ring zamiešal kartami pred posledným kolom sezóny

Pannonia-Ring zamiešal kartami pred posledným kolom sezóny

16.07.2021

Aktuálna sezóna Inter Cars MX-5 Cup 2021 sa pomalinky blíži do finále a situácia v celkovom hodnotení sa po pretekoch na Pannonia-Ringu ešte viac vyrovnala. Ste zvedaví, čo sa minulý víkend dialo na tomto obľúbenom okruhu nachádzajúcom sa neďaleko známeho kúpelného mesta Sárvár? Ste na správnom mieste...

Autá a jazdci Inter Cars MX-5 Cupu ešte poriadne nestihli "ochladnúť" po veľmi horúcich pretekoch na chorvátskom Grobniku a cez víkend od 10. do 11. júla na nich čakalo ďalšie pekelné prostredie na Pannonia-Ringu. Počas celého víkendu bol náš pohľad upriamený na trojicu Pavol Jajcay, Jan Filip a Peter Nemsila, ktorú pred prvými pretekmi v Maďarsku delilo iba 14 bodov.

Naznačil to už piatkový podvečerný voľný tréning - Peter Nemsila si zrejme zaspomínal na rok 2019, kedy sa mu na tejto trati veľmi darilo a od úvodu víkendu nasadil rýchle tempo. Výsledkom pre Nemsilu bol zisk pole-position do úvodných pretekov víkendu s veľmi rýchlym kolom 2:22.5. Výborné druhé miesto na štarte získal Drahomír Osvald, na treťom mieste sa umiestnil Pavol Jajcay a po problémoch s transponderom sa musel Jan Filip uspokojiť so štvrtým miestom v rámci MX-5 Cupu. Po štarte prvých pretekov zostalo poradie našich MX-5tiek nezmenené, prvý Peter Nemsila, za ním Drahomír Osvald, Pavol Jajcay a Jan Filip. Už na konci prvého kola sa Nemsilovi podarilo mierne utrhnúť zatiaľ čo za ním sa schyľovalo k poriadnemu boju medzi Osvaldom, Jajcayom a Filipom. Pripomíname, že Inter Cars MX-5 Cup sa tento rok jazdí v rámci rakúskeho seriálu Histo Cup a preto sa naši jazdci potýkajú na trati nielen sami so sebou, ale aj s inými autami rôznych tried a kubatúr. Rovnako tomu bolo aj teraz na Pannonia-Ringu a preto dôležitú rolu hralo aj dobré rozhodovanie sa v hustej premávke a púšťanie rýchlych áut pod modrou vlajkou. So všetkých našich jazdcov to nakoniec najlepšie zvládol Peter Nemsila, ktorý prišiel do cieľa na prvom mieste s pohodlným náskokom. Boj o druhé miesto vyvrcholil v poslednom sektore posledného kola, kde Jan Filip poriadne tvrdo zaútočil na Paľa Jajcaya. Medzi oboma jazdcami došlo ku kontaktu a do cieľa nakoniec na druhom mieste dorazil Jan Filip, tretí bol Pavol Jajcay a štvrtý Drahomír Osvald. Incident bol po pretekoch prešetrený riaditeľstvom pretekov a vyhodnotený ako "racing incident". Obaja chalani si v paddocku celú situáciu tiež vysvetlili a férovo si podali ruky.

Nedeľná kvalifikácia priniesla pre jazdcov menšie prekvapenie - vlhkú trať. Od skorého rána sa okolo okruhu preháňali zlovestné búrkové mraky a jedna z prehánok zasiahla aj Pannonia-Ring. Jazdci sa vydali na vysychajúcu trať s rešpektom, ale už počas kvalifikácie sa podmienky na trati zlepšili natoľko, že na konci sa dalo ísť takmer naplno. Túto situáciu opäť najlepšie zvládol Peter Nemsila a zabezpečil si tak prvé miesto na štarte aj do druhých pretekov víkendu. Druhé miesto získal Jan Filip a tretie miesto si zabezpečil Pavol Jajcay. Štart pretekov sa niesol v znamení veľmi pekného súboja o prvé miesto medzi Nemsilom a Filipom. Avšak Nemsila v prvej a druhej zákrute využil na svoju obranu ostatné autá Histo Cupu a udržal sa tak pred Filipom na prvom mieste. Následne sa zopakovala situácia z prvých pretekov víkendu. Nemsila sa dokázal od svojich prenasledovateľov odpútať a postupne navyšovať svoj náskok. Za ním to však bolo opäť poriadne vyrovnané. Tesné súboje medzi Filipom a Jajcayom, ktoré boli okorenené aj púšťaním rýchlych áut z iných tried pokračovali až do cieľa druhých pretekov. V závere pretekov šikovne využil jeden z prekérnych momentov pri modrých vlajkách Pavol Jajcay, ktorým sa dostal na druhé miesto pred Jana Filipa. Do konca pretekov sa už nič nezmenilo a tak sa zo svojho tretieho víťazstva v rade a najmä postupu na prvé miesto v bodovom rebríčku mohol tešiť Peter Nemsila. Druhé miesto v závere udržal Pavol Jajcay, ako tretí preťal cieľovú čiaru Jan Filip a na štvrtom mieste dokončil preteky Drahomír Osvald.

Vyzdvihovali sme to už po Grobniku a musíme to vyzdvihnúť opäť. V bodovom hodnotení Inter Cars MX-5 Cupu je to v tejto sezóne po každých pretekoch stále vyrovnanejšie a napínavejšie. Aktuálne to na čele tabuľky vyzerá nasledovne: 1. Peter Nemsila 155 bodov, 2. Pavol Jajcay 152 bodov a 3. Jan Filip 139 bodov. Už sa nevieme dočkať rozuzlenia na Slovakia Ringu, keďže na trati ešte stále leží 50 bodov. Pevne veríme, že 13.-15. augusta to bude aj s fanúšikmi na tribúnach.
 

 

Foto: Peter Tomschi

comments powered by Disqus
Racing shop Motul Zestino MM Racing