Nemček a Filip víťazia na Slovakia Ringu

Nemček a Filip víťazia na Slovakia Ringu

26.08.2020

Máme za sebou prvé kolo novej sezóny Inter Cars MX-5 Cup a dlhé čakanie na skutočné pretekanie sa skončilo uplynulý víkend na Slovakia Ringu v rámci VCSR 2020.

Napriek nepriaznivému stavu v spojitosti s pandémiou COVID-19 a oklieštenému kalendáru sa na Slovakia Ringu zišlo pomerne početné pole MX-5iek. Až 12 pilotov si na trati od piatka do nedele meralo sily prostredníctvom tradičného formátu dvoch meraných tréningov a dvoch pretekov. Na trati nechýbal obhajca minuloročného celkového víťazstva Peter Nemsila z RS-teamu a ani ďalšie stálice z minulých sezón, ako napríklad ďalší člen RS-teamu Simon Sikhart, ďalej Jan Filip a Vlastimil Žatka z FaS Racing Team, Michaela Dorčíková z ARC Bratislava, Juraj Kornhauser reprezentujúci ski-gruniky.sk a samozrejme najskúsenejší pretekár MX-5 Cupu Drahomír Osvald z tímu 13B.sk. K nim sa pridali jazdci, ktorí vstúpili do svojej druhej sezóny v tejto triede, menovite Pavol Cireň z tímu Aries Racing, Dávid Nemček z tímu ARC Bratislava a aj nový jazdci, ktorí doteraz s pretekmi MX-5 Cup nemali vlastnoručné skúsenosti, konkrétne Pavol Jajcay z Autoklubu Pezinok, Matěj Kácovský a Miroslav Horňák z tímu ARC Bratislava.

Piloti si najskôr zmerali sily v piatkových kvalifikáciách. Už koniec minulej sezóny naznačil, že v budúcnosti bude k favoritom nepochybne patriť Dávid Nemček a to sa potvrdilo v kvalifikačných jazdách. Dávid dokázal získať pole-position v oboch kvalifikáciách. Druhý najlepší čas dosiahol Peter Nemsila a krásne tretie miesto na štarte získala Michaela Dorčíková. V Q2 bol druhý Jan Filip a tretie miesto patrilo opäť Michaele Dorčíkovej. Veľké technické problémy prenasledovali Simona Sikharta. Problémy s prevodovkou a následne s olejovou vaňou znameli pre Simona štart z chvosta štartového poľa do oboch pretekov a neistota visela aj nad jeho štartom do sobotných pretekov. Obrovské úsilie však ukázali mechanici RS-teamu (Marián Sloboda a Jaro Zezula), ktorí spolu so samotným jazdcom a šéfom tímu Rolandom Sikhartom dokončili opravy len zopár minút pred odjazdom na štartový rošt prvých pretekov sezóny.

Sobota a Nedeľa patrila samotným pretekom a bojom nárazník na nárazník, tak ako sme už v prípade MX-5 Cupu zvyknutí. Piloti sa museli tentokrát popasovať s pevným štartom a v prvých pretekoch sa všetkým podaril výborne. V úvodných kolách zostalo celé štartové pole krásne pohromade a diváci mali možnosť sledovať nádherné pretekárske divadlo, pri ktorom dochádzalo k nespočetnému množstvu prebiehacích manévrov. V polovici druhého kola všetkým sledovateľom vyrazila dych kolízia Petra Nemsilu a Miroslava Horňáka, pri ktorej došlo ku kontaktu koleso o koleso a Mirova MX-5ka si dokonca zalietala nad Slovakia Ringom. Všetko však nakoniec dopadlo dobre a obaja jazdci mohli pokračovať v pretekoch. Vpredu sa to mlelo naďalej a z víťazstva v prvých pretekoch sezóny sa tešil Dávid Nemček, na druhom mieste dokončil preteky Jan Filip a svoje prvé pódium v Inter Cars MX-5 Cupe získala Michaela Dorčíková. Nedeľné preteky sa niesli v podobnom duchu ako tie sobotné, to znamená krásne súboje od začiatku až do konca. Pole sa v nedeľu postupne mierne roztrhalo, ale napriek tomu sme mali možnosť sledovať rôzne skupinky, v ktorých sa stále menilo poradie a až do poslednej zákruty posledného kola nebolo isté ako to vlastne dopadne. Nakoniec prejazd a rozstupy prvej štvorice cieľom hovoria za všetko: Vítaz Jan Filip, druhý +0.126 Dávid Nemček, tretí +0.158 Simon Sikhart a štvrtý +0.257 Peter Nemsila.

Odporúčame pozrieť si perfektnú video reláciu z dieľne volant.tv - https://youtu.be/Kq7YHFjbl3k

Ná záver stručné hodnotenie. Počas celého víkendu predvádzali naši piloti naozaj krásny pretekársky kumšt a vyzdvihnúť treba úspešné počínanie nováčikov. Matěj Kácovský dosiahol pri svojich prvých pretekoch v MX-5 Cupe 4. miesto a 5. miesto uchmatol v nedeľu ďalší nováčik Pavol Jajcay. Gratulujeme páni! Po dlhšom čase bolo opäť krásne stretnúť sa tak v hojnom počte v paddocku na Slovakia Ringu a poriadne si zapretekať. Fanúšikovia a aj samotní pretekári Inter Cars MX-5 Cup si prišli na svoje. Už teraz sa všetci nevieme dočkať ďalšieho kola, ktoré sa uskutoční na Automotodrome Brno od 4. do 6. septembra.

 

Foto: Jakub Rovný

Video: Peter Šturdík

comments powered by Disqus
Racing shop Motul Zestino MM Racing