Jan Filip víťazom MX-5 Cupu 2020

Jan Filip víťazom MX-5 Cupu 2020

15.12.2020

Dámy a páni, to bolo finále! Záverečné kolo Inter Car MX-5 Cupu 2020 sa uskutočnilo v rámci svetového podujatia FIA WTCR na Slovakia Ringu a bolo to finále so všetkým, čo k tomu patrí. Súboj o celkového víťaza medzi Filipom a Nemčekom sa rozhodoval až v poslednom kole posledných pretekov sezóny.

Pretekári Inter Cars MX-5 Cupu sa vrátili na známe miesto, na Slovakia Ring. Na tejto domácej trati sa počas augustovej Veľkej ceny SR podarilo odštartovať sezónu, ktorá mala pôvodne pozostávať zo šiestich kôl. Plánovaný kalendár pre sezónu 2020 vyzeral nádherne. Začínať sa malo na Hungaroringu, následne sme mali zažiť premiéru na Red Bull Ringu, po ktorej bola v pláne ďalšia novinka, večerné preteky na Slovakia Ringu. Chýbať nemalo ani kolo v Chorvátsku, tradičná Veľká cena SR a veľkolepé finále malo nastať na Masarykovom okruhu v Brne. Žiaľ, celý svet sa ponoril do krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu a zmeny sa nevyhli ani nášmu MX-5 Cupu. Napriek neistote a nutnosti značnej improvizácie sa podarilo uskutočniť skrátenú sezónu, ktorá síce obsahovala len tri kolá, ale o to viac dramatickým momentov.

Okrem spomínaného augustového úvodu na Slovakia Ringu zabojovali naši pretekári o body ešte na brnenskom Automotodrome a na záver opäť na Slovakia Ringu v rámci víkendu FIAT WTCR. Štartové pole sa v porovnaní s minulými ročníkmi ešte viac vyrovnalo. Od úvodného kola sme boli svedkami tesných výsledkov v kvalifikáciách a ešte tesnejších súbojov na trati počas samotných pretekov. Napriek veľkej vyrovnanosti sme pred finálovým kolom poznali len dvoch víťazov pretekov, menovite Jana Filipa a Dávida Nemčeka. Oboch ašpirantov na celkové víťazstvo delilo pred poslednými dvojpretekmi 14 bodov. Poďme si teraz spolu zrekapitulovať priebeh záverečných pretekov na Slovakia Ringu.

Preteky 1

V kvalifikácii do prvých pretekov víkendu padali rekordy. S novým najrýchlejším časom na Slovakia Ringu 2:41.453 získal pole-position Jan Filip. Pod čas 2:42 sa dostali ešte druhý Peter Nemsila a tretí Dávid Nemček, ktorých delilo iba tesných 20 tisícin. Veľmi tesné to bolo aj medzi štvrtým a šiestym miestom. Simona Sikharta, Juraja Kornhausera a Drahomíra Osvalda delilo neuveriteľných 32 tisícin. Štart pretekov prebehol bez problémov a postupne sa pole rozdelilo na dve silné skupiny. Vpredu bojovala pätica jazdcov v zložení Filip, Nemček, Sikhart, Kornhauser, Nemsila a od šiesteho miesta po jedenáste to bolo spočiatku tiež poriadne vyrovnané. Fekete, Dorčíková, Jajcay, Cireň, Koník a Osvald predvádzali krásne a miestami poriadne tvrdé súboje. Na čele samozrejme pútali najviac pozornosti súboje medzi Filipom a Nemčekom. Dvaja najlepší jazdci sezóny si začali vymieňať pozície a trojica Sikhart, Kornhauser a Nemsila skôr trpezlivo vyčkávala na chybu alebo prípadnú kolíziu dvoch kohútov vpredu. Tak sa aj stalo! Na začiatku posledného kola sa boj medzi Nemčekom a Filipom priostril a to sa už prenasledujúca trojica rozhodla využiť. V jeden moment boli až štyri autá vedľa seba a súboje dvere na dvere pokračovali až do poslednej zákruty. Situáciu najlepšie zvládol Jan Filip a cieľom prešiel ako prvý. Filipov rival Dávid Nemček preťal cieľovú čiaru na treťom mieste, tesne za druhým Simonom Sikhartom. Bodový rozdiel medzi Nemčekom a Filipom sa pred poslednými pretekmi zredukoval na 4 body.

Preteky 2

Rýchle kolá a obdivuhodné výkony sme videli aj v kvalifikácii číslo 2. Svoju prvú pole-position v Inter Cars MX-5 Cupe zaknihovala Michaela Dorčíková. Výborným časom 2:41.816 nechala za sebou aj oboch bojovníkov o celkové prvenstvo. Dobrý štart pretekov sa podaril najmä Filipovi a Sikhartovi, ktorí sa po prvej zákrute dostali na prvé a druhé miesto. Žiaľ, na náhly pokles výkonu doplatila Michaela Dorčíková, ktorá sa z prvého miesta prepadla až na chvost štartového poľa. Spočiatku sa na čele mierne odpútal Jan Filip, ktorého hnala dopredu nielen vidina víťazstva v pretekoch, ale aj šanca vyhrať celý MX-5 Cup. Rovnaký plán mal aj Dávid Nemček, ktorý sa po drobnej chybe v prvom kole nakrátko ocitol na štvrtom mieste. Rýchlo sa však dokázal predrať dopredu a postupne sa na čele vytvorila podobná situácia, ako v prvých pretekoch. Neustále súboje medzi Filipom a Nemčekom o prvé miesto a za nimi tímoví kolegovia Sikhart a Nemsila, ktorí sa navzájom ťahali s cieľom udržať sa s vedúcou dvojicou. Ako sa blížil koniec pretekov, súboje medzi Filipom a Nemčekom sa začali opäť dramatizovať. V úvode posledného kola došlo medzi oboma jazdcami ku kontaktu a vzniknutú situáciu sa snažila využiť dvojica Sikhart a Nemsila. Prvý menovaný sa dostal do čela a Nemsila sa na chvíľu ocitol medzi Nemčekom a Filipom. Nemček však v brzdení do šiestej zákruty na chvíľu stratil kontrolu nad svojim autom a súboj medzi ním a Filipom bol definitívne rozhodnutý. Po zbytok posledného kola pokračoval ešte boj o prvé miesto medzi Sikhartom a Filipom, ktorý sa natiahol až do poslednej zákruty. Jan Filip zvládol aj tento súboj a tešiť sa tak mohol nielen z víťazstva v posledných pretekoch sezóny, ale z aj celkového víťazstva v Inter Cars MX-5 Cupe 2020. Po pretekoch sa ešte rozdávali tresty. Dávid Nemček dostal 20 sekundovú penalizáciu za kolíziu s Filipom a rovnakú penalizáciu dostal aj Pavol Cireň za kolíziu s Michaelou Dorčíkovou.

Koronavírusom poznačená sezóna Inter Cars MX-5 Cup 2020 priniesla v každom z troch kôl nesmierne dramatické preteky, v ktorých hrali hlavnú úlohu všetci pretekári. Poriadne sa zrýchlila Michaela Dorčíková, veľký progres ukázal aj Juraj Kornhauser a veľmi sympatický debut v MX-5 Cupe zažil Pavol Jajcay. Mierne za očakávaniami zaostal Peter Nemsila, ale všetkých potešil návrat Lukáša Koníka a rozšírenie štartového poľa šikovnými jazdcami ako Ondrej Fekete, Matěj Kácovský a Miroslav Horňák. Chýbať nemohli ani stálice ako Drahomír "Soichi" Osvald, Pavol Cireň, Vlastimil Žatka a Simon Sikhart. No azda najviac v tejto sezóne vyčnievali piloti Jan Filip a Dávid Nemček, ktorí bojovali o celkové prvenstvo doslova do posledného kola. So 129 bodmi bol nakoniec zo všetkých najúspešnejší Jan Filip z tímu Filip Motorsport. Na celkovom druhom mieste sa so 116 bodmi umiestnil Dávid Nemček z ARC Bratislava a z konečného tretieho miesta s 86 bodmi sa teší Simon Sikhart reprezentujúci RS-team. Na záver jedno veľké poďakovanie všetkým jazdcom, mechanikom a organizátorom za plné štartové pole a skvelé pretekárske divadlo v takto ťažko skúšanej sezóne 2020.

Pozrite si aj perfektné video z posledných pretekov sezóny z dielne volant.tv - https://youtu.be/EL0nN36G-Pw

Foto: Jakub Rovný

Video: Peter Šturdík

comments powered by Disqus
Racing shop Motul Zestino MM Racing