Jajcay a Sikhart jr. víťazmi prvých pretekov sezóny 2021

Jajcay a Sikhart jr. víťazmi prvých pretekov sezóny 2021

05.05.2021

Uplynulý víkend sa podarilo úspešne zahájiť novú sezónu Inter Cars MX-5 Cup 2021 a po dlhej pauze sme mali, žiaľ za zatvorenými tribúnami, možnosť sledovať typicky tesné a dramatické okruhové preteky, ktoré dokáže priniesť iba MX-5 Cup.

V piatok, 30. apríla, sa na domácom a všetkým dobre známom Slovakia opäť zišla partia skvelých ľudí z prostredia Inter Cars MX-5 Cupu, aby cez víkend, plná nedočkavosti, odštartovala v poradí už 7. ročník okruhových pretekov osvedčených NA-čiek. Špecialitou celého víkendu bolo nové prostredie, napriek tomu, že sme sa nachádzali na domácej pôde. Tým novým prostredím myslíme našu premiéru vrámci okruhového seriálu historických áut Histo Cup. Zoznámenie sa s našimi novými priateľmi z Rakúska a ich záujem o náš MX-5 Cup bolo veľmi príjemným spestrením perfektného víkendu na Slovakia Ringu.

V prvej kvalifikácii víkendu sa najviac darilo minuloročnému celkovému víťazovi Janovi Filipovi, ktorý pre seba uchmatol pole-position extrémne rýchlym časom 2:42.510. Druhé miesto na štarte prvých pretekov získal Peter Nemsila a len o 61 tisícin za ním sa na treťom mieste umiestnil Pavol Jajcay. Štart pretekov sa vydaril Filipovi, ktorý okamžite získal mierny náskok pred svojimi prenasledovateľmi, medzi ktorými boli najaktívnejší Pavol Jacjay, Juraj Kornhauser a Simon Sikhart. Už v prvých pretekoch sezóny nebola núdza o dramatické momenty. Medzi Jurajom a Simonom došlo ku kontaktu v brzdení do ôsmej zákruty, po ktorom zostal vedľa trate ležať Simonom zadným nárazník a neskôr sa začala situácia dramatizovať aj na samotnom čele pretekov. Z dôvodu technickým problémov s prevodovkou začal spomaľovať líder pretekov Filip, čo vlialo veľa energie stíhajúcemu Jajcayovi. Paľovi sa v poslednom kole prvých pretekov nakoniec podarilo Honzu predstihnúť a zaknihovať tak svoje prvé víťazstvo v Inter Cars MX-5 Cupe. Napriek problémom s prevodovkou dorazil do cieľa na druhom mieste Jan Filip a tretím miestom dosiahol svoje prvé pódium v MX-5 Cupe Juraj Kornhauser. Prvé odovzdávanie cien sezóny prebiehalo vo veľmi radostnom duchu.

Druhý deň víkendu sa niesol v znamení výraznej zmeny počasia v podobe dažďa a silného nárazového vetra, ale taktiež aj veľmi tesných druhých pretekov sezóny. Poďme však pekne poporiadku. Kvalifikáciu v zmiešaných podmienkach dlho viedol Peter Nemsila, ale so šachovnicovou vlajkou napokon získal ďalšiu pole-position Jan Filip. Tretie miesto na štarte získal Simon Sikhart a v druhej kvalifikácii víkendu sa nádherne uviedol jeho otec Roland Sikhart, ktorý za sebou nechal aj skúsených borcov Paľa Jajcaya a Drahoša Osvalda. Výborný štart v druhých pretekoch, v ktorých už panovali suché podmienky, predviedol Simon Sikhart, ktorý sa dostal do čela pretekov. Za ním sa však vytvorila silná skupina v poradí Jan Filip, Juraj Kornhauser, Peter Nemsila a Pavol Jajcay, ktorá nedovolila mladému Sikhartovi výrazne sa odpútať. Nádherné a tesné súboje tejto pätice jazdcov potom trvali až do úplného záveru pretekov. Víťazstvo na svoju stranu sa nakoniec podarilo strhnúť Simonovi Sikhartovi, ktorý preťal cieľovú čiaru len tesne pred druhým Paľom Jajcayom a tretie miesto uchmatol Peter Nemsila, ktorý v závere využil "drobnú" kolíziu medzi Kornhauserom a Filipom.

Prvý víkend strávený na okruhoch máme za sebou a môžeme konštatovať, že išlo o veľmi vydarený štart do novej sezóny Inter Cars MX-5 Cup 2021. Už teraz sa nevieme dočkať ďalších pretekov, ktoré sa uskutočnia na konci tohto mesiaca (28. - 30. mája) na Salzburgringu.

Prinášame vám aj video reportáž z prvých pretekov novej sezóny 2021 - https://youtu.be/OIVQPSvDcz0

 

Foto: Jakub Rovný

Video: Peter Šturdík

comments powered by Disqus
Racing shop Motul Zestino MM Racing