Chorvátske Slnko a ostré tempo, Grobnik nesklamal!

Chorvátske Slnko a ostré tempo, Grobnik nesklamal!

01.07.2021

Horúci Automotodrom Grobnik privítal v dňoch 18. - 20. júna už piate a šieste kolo Inter Cars MX-5 Cup 2021 a opäť sme mohli sledovať kvalitné preteky, v ktorých sa bojovalo od štartu až do cieľa. Čerešničkou na torte celého víkendu bola účasť špičkového slovenského jazdca Riša Gondu.

Zaujímavá trať nachádzajúca sa len približne 10 km od známeho prímorského mesta Rijeka priniesla už v roku 2019 pre jazdcov v MX-5 Cupe napínavé preteky a rovnako tomu bolo aj tento rok. Malé rozstupy a tesné súboje o popredné priečky sa preniesli z kvalifikácii aj do samotných pretekov. Medzi trojicou Pavol Jajcay, Jan Filip a Peter Nemsila to začína byť poriadne štipľavé a do toho si ešte pridajme prvý štart Richarda Gondu, no môže to byť ešte lepšie?

V oboch kvalifikáciach sa najviac darilo českému jazdcovi Janovi Filipovi, ktorý si zabezpečil prvé miesto na štarte do oboch pretekov. V prvej kvalifikácii sa rýchlym kolom zaskvel aj Richard Gonda, ktorý zaostal za Filipom iba o 0.144 sekundy a v druhej kvalifikačnej jazde nadviazal na super výkon z Rakúska Drahomír Osvald, ktorý zajazdil druhý najrýchlejší čas. Ako však dobre vieme, kvalifikácia nie je v MX-5 Cupe až taká dôležitá a v pretekoch sa to všetko dokáže poriadne premiešať. Štart do prvých pretekov víkendu sa príliš nepodaril Petrovi Nemsilovi, ktorý v prvej zákrute nakrátko vyšiel mimo trať a prepadol sa tak na piate miesto. Dobrý štart a udržanie sa na čele predviedol Jan Filip, avšak za ním sa okamžite utvorila silná skupina prenasledovateľov, ktorá nedovolila Filipovi utiecť. Následne sme mali možnosť sledovať neustále vymieňanie si pozícií. O prvé miesto bojovali Jan Filip, Rišo Gonda, Pavol Jajcay a peknú naháňačku predviedli aj Peter Nemsila a Drahomír Osvald. Pretekári na seba miestami vytiahli aj ostré lakte a po jednom z takýchto súbojov sa na moment mimo trate ocitol Richard Gonda. Medzitým sa späť dopredu predral Peter Nemsila, ktorý tak v súbojoch s Filipom a Jajcayom nahradil svojho tímového kolegu Riša Gondu. Ten však predviedol krásnu stíhaciu jazdu a na konci pretekov bol už opäť tesne za vedúcou trojicou. V nej bol napokon najúspešnejší Pavol Jajcay, tesne druhý skončil Jan Filip a ešte tesnejšie tretí preťal cieľovú pásku Peter Nemsila.

Druhé preteky začal perfektne Richard Gonda! Hneď po štarte išiel dravo na prvé miesto a výborné prvé kolo predviedol aj jeho tímový kolega Peter Nemsila, ktorý sa hneď v úvode dostal na druhé miesto. Dvojici z RS-teamu sa následne niekoľko kôl po sebe úspešne darilo odrážať útoky prenasledovateľov Filipa, Jajcaya a Osvalda. Už to vyzeralo tak, že si Richard Gonda hneď pri svojej prvej účasti v MX-5 Cupe pripíše svoje prvé víťazstvo, všetko sa však pre Riša rozplynulo po poruche diferenciálu približne v polovici pretekov. Na bránenie tak na čele zostal osamotený Peter Nemsila, za ktorým začali čoraz aktívnejšie dobiedzať Jan Filip a Pavol Jajcay. Súboje tejto trojice následne znova pokračovali až do záverečných momentov druhých pretekov. Horúce podmienky na trati neboli náročné len pre jazdcov, ale aj pre samotnú techniku. Tesne pred koncom pretekov musel po dramatickom probléme s motorom odstúpiť Drahomír Osvald a o chvíľu neskôr zažíval ťažké chvíle spojené s požiarom v motorovom priestore svojho vozu aj jeden z jazdcov Histo Cupu. Riaditeľstvo pretekov sa následne rozhodlo vyvesiť červené vlajky a preteky tak museli byť predčasne ukončené. Z víťazstva sa tak mohol tešiť Peter Nemsila, druhé miesto získal Jan Filip a tretie miesto v cieli patrilo Paľovi Jajcayovi.

    

Po víkende sa s nami podelil o svoje prvé dojmy z jazdy v MX-5 Cup náš vzácny hosť Richard Gonda: "Fantastická partia ľudí a kamarátske vzťahy v paddocku/na trati, jasná organizácia a pravidlá, ktoré sú pre vyrovnaný cup nevyhnutné, vyrovnané autá. Síce iba 120hp motor, no úprimne 600 koní nie je vždy záruka dobrého, tesného pretekania sa, skôr naopak. Vďaka tomu sa poradie mení takmer po každej dlhej rovinke a pri správnej miere ostrých lakťov je k dispozícii 10 kolová jazda nárazník na nárazníku, až sa mi nechcelo vystúpiť. Množstvo ľudí pri autách prvé rieši výkon a top speed na rovinke. OK, samozrejme všetci chceme zajazdiť čo najlepší čas. No v MX-5 Cupe je primárna myšlienka zabaviť sa vo vyrovnaných pretekoch, každé kolo sa brániť/predbiehať, s nákladmi na úrovni mesačnej výplaty. Po víkende netuším aká bola max rýchlosť, nepamätám si čas na kolo, setupovo sme iba prispôsobovali tlaky pneumatík k vysokým teplotám na okruhu. No extrémne som sa zabavil za volantom a pri ďalšej možnosti dať si víkend s MX-5 Cup rovno balím tašku."

Ako sme už spomenuli, situácia na čele sa nám veľmi pekne dramatizuje a už teraz všetko nasvedčuje tomu, že o celkovom víťazovi sa bude zrejme rozhodovať až na posledných pretekoch sezóny na Slovakia Ringu. Na čele sa so 119 bodmi nachádza Pavol Jajcay, s 13 bodovou stratou drží druhé miesto Jan Filip a len o jeden bodík menej má tretí Peter Nemsila. Boj víťazstvo v Inter Cars MX-5 Cup 2021 pokračuje 9. - 11. júla na maďarskom Pannonia Ringu.

 

Titulné foto: Histo Cup

comments powered by Disqus
Racing shop Motul Zestino MM Racing