Druhá sezóna MX-5 Cup je minulosťou.

Druhá sezóna MX-5 Cup je minulosťou.

Roland S. / 09.11.2016

Na začiatku bola myšlienka zorganizovať triedu cupových áut, ktorá by bola cenovo dostupná a zároveň by poskytovala veľa zábavy pre pretekárov.
V rámci Európy funguje niekoľko cupových sérií, ktoré sme sledovali a zvažovali ich aplikáciu v podmienkach Slovenského okruhového pohára (SOP). Voľba padla na prvú generáciu MX-5 z niekoľkých dôvodov. Snáď najsilnejším argumentom bol fakt, že samotné auto sa dá dnes zaobstarať za pár tisíc. A následná prestavba podľa predpisov MX-5 Cupu spraví z kultového roadstra veľmi zábavnú zadokolku pripravenú k veľkým výkonom na trati a s tým spojenú zábavu.

Účastníci cupu sa dajú rozdeliť do dvoch základných skupín. Pre tú prvú to je príležitosť ako začať s motoršportom - pravidlá umožňujú účasť od 15 rokov so súhlasom oboch rodičov. Čiže sa jedná o mladé talenty. V tej druhej skupine - mladej duchom - sú takzvaní gentlemanskí jazdci. Ľudia, ktorí zbožňujú motoršport, ale majú jasnú predstavu čo sú ochotní tomu obetovať po časovej i finančnej stránke. Pre obe skupiny  je príznačná bojovnosť a nasadenie, s ktorými absolvovali všetkých 14 pretekov v rámci kalendára.


Vzájomné súboje sa z preteku na pretek stupňovali, nechýbali ani malé ťukance a všade prítomné vzájomné hecovačky.  No zároveň treba podotknúť, že celá sezóna sa niesla v kamarátskom duchu a v duchu fair play, za čo patrí všetkým zúčastneným veľká vďaka.
Tak ako sme spomínali, náš cup bol vloženým podseriálom SOP a ten je špecifický tým, že sa jedná o jednodňové podujatie v rámci pracovného týždňa, kde sa v jeden deň odohráva kompletný program: voľný tréning, 2x kvalifikácia a 2x pretek. Tento formát je veľmi obľúbený pre časovú nenáročnosť. Bežne sa v rámci zónového preteku rovnaký objem realizuje počas 3 dní. Okrem toho sme jedno podujatie absolvolali aj v rámci Ceny Slovenska. Naše podujatie je zapísané v ročenke SAMŠ a víťaz MX-5 Cup je aj víťazom Slovenského pohára SAMŠ. V roku 2016 sa celkovo nášho cupu zúčastnilo 15 pretekárov.
Na začiatku sezóny v našom cupe reštartoval svoju závodnú kariéru aj Braňo Žák, ktorý žiaľ počas sezóny podlahol vážnej chorobe a preto sme posledný pretek išli na jeho počesť.
Medzi účastníkmi sme mali dve šikovné dievčatá, ale aj troch juniorov.

TOP 5 na konci sezóny bolo nasledovné:

1. Lukáš Koník          176b
2. Martin Hlavna     153b
3. Samuel Moskál   137b
4. Tibor Gloznek     128b
5. Rastislav Szalay     96b


Kompletné informácie o pravidlách, výsledky, fotky a videá nájdete na stránke www.MX5cup.sk alebo www.okruhy.sk

V týchto dňoch usilovne pripravujeme budúcu sezónu 2017. Pripravujeme malé zmeny v pravidlách. Už teraz môžeme prezradiť, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa pôjde identický kalendár ako minulý rok. A najväčšou zmenou je zmena názvu podujatia, ktorý v roku 2017 ponesie meno nášho dlhoročného partnera – Inter Cars MX-5 Cup 2017. Tešíme sa na našich starých známych ale aj nové tváre, ktoré tento projekt zaujme.

comments powered by Disqus
Q-SERVICE Motointegrator Racing shop